Açık Veri

Teknolojiler, bize istediğimiz tüm bilgiye anında ulaşmamızı sağlıyor, otomatik olarak tüm sorularımızı cevaplayacak hizmetler veriyor. Bu sorulara cevap bulmak için ihtiyaç duyacağımız verilerin çoğu kamu kurumları tarafından üretiliyor. Peki, ama nasıl? Tabii ki veri ve açık veri sayesinde. Gelin, öncelikle veri ve açık verinin ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Veri bir konu hakkında; araştırma, tartışma, bilgi edinme, akıl yürütme sonucunda oluşmuş olan, işlenmemiş, yorum yapmaya imkân verecek düzeyde sistemleştirilmemiş ham bilgidir. Olguların, kavramların veya talimatların insan tarafından veya otomatik yolla; iletişim, yorumlama ve işleme amacına uygun bir biçimde ifade edilmesidir. “Açık Veri” ise, herhangi bir telif hakkı, patent ya da diğer kontrol mekanizmaları kısıtlaması olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce tekrar tekrar kullanılabilen ve dağıtılabilen veridir. Bu eğitimde sizlere açık verinin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve sağladığı yararları anlatacağız.

Bu eğitimde incelenen ana başlıklar;

  • Veri, enformasyon ve bilgi kavramları
  • Açık verinin tanımı
  • Veri grupları
  • Açık veri ilkeleri ve faydaları
  • Başarı örnekleri
  • Kurum genelinde yaygınlaşması için yapılacaklar

Bu eğitimde bize sunmuş oldukları katkılardan dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz.

Yararlı olması dileğiyle.

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.