Eyvah Çocuğum Ergen

Ergenlik, insanlarda meydana gelen yetişkinliğe atılan ilk adımdır. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasında geçiş dönemidir. Yani ne bir yetişkin ne de bir çocukturlar. Ergenlik, 12-19 yaş arasına denk gelen kişinin cinsel açıdan olgunlaşma ile tam yetişkinliğe erişme arasında kalan dönemdir.

Ergen olan kişinin duyguları anlık olarak değişiklik gösterir. Bir gün mutlu ve enerjikse, ertesi gün bitkin ve kabuğuna çekilmiş bir halde olabilir. Bu dönemde duygular çok yoğun ve coşkulu yaşanır. Bunu gerek ses tonuyla gerekse vurgulamaları veya mimikleri ile de belli ederler.

Hayal dünyaları fazlasıyla gelişmiştir ve genellikle de kurdukları hayal dünyalarında yaşamayı tercih ederler. Bu nedenle de gerçeklikle bağları çoğu zaman kopuktur. Bazen yalnız kalmak isteyebilir. Bu durumu ciddi bir soruna indirgememeli, ergenin kendisi ile baş başa kalıp yaşadıklarını düşünme ihtiyacının olduğu unutulmamalıdır.

Ergen, duygusal farklılık, gelişim ve değişimle birlikte fiziksel olarak da değişmeye başlar. Bazen fiziksel değişimlerini kabul etmez ya da beğenmez. Bu onda kendini saklama, çekilme ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme gibi durumlara neden olabilir.

Yeni şeyler deneme merakı artmıştır.

Arkadaşlara sahip olma, hatta belli bir grubun içine dâhil olma isteği bu dönemde fazlalaşmaktadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin de hassas davranması gerekir.

Ergenlik dönemi fark edilme ve kendini kanıtlama dönemidir. Takdir edilmeye ve değer görmeye ihtiyaçları vardır. Ailede bulamadığı bu ihtiyacını, farklı arkadaş grupları içerisinde aramaya başlar.

Bu eğitimde çocuğunuzla nasıl sağlam bir iletişim kuracağınızı öğrenecek, çocuğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Unutmayın mutlu bir aile iyi bir iletişimden geçer.

  • Ergen Kimdir?
  • Ergenlik Çağına Giriş
  • İletişim ve Önemi
  • Nasıl bir Ebeveyn Olmalısınız?

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.