Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası

Borsa İstanbul ile ilgili eğitim serimize bu ay da devam ediyoruz. Bu eğitimde borsanın hiç düşünmediğiniz bir yönünü anlatıyoruz; ‘Kıymetli Madenler’ in arz kanalları. Kıymetli madenlerin talep tarafında mücevherat sektörü, yatırım amaçlı talep ile endüstriyel sektör talebi rol oynarken, arz tarafındaysa külçe bankaları aracılığıyla üretici ülkeler bulunuyor.

Arzın en önemli kaynağı da maden üretimi. Yıllık yaklaşık 3.000 ton düzeyinde olan Dünya altın üretiminde, Çin, Avustralya, ABD, Rusya, Peru ve Güney Afrika ilk sıralarda yer alırken yıllık yaklaşık 26.000 ton düzeyinde olan gümüş üretiminde Meksika, Çin, Peru, Avustralya, Rusya, platin üretiminde Güney Afrika, paladyum üretiminde Rusya ilk sırada yer alıyor.

Maden üretimlerinin yanı sıra, stoklardaki kıymetli madenlerin yeniden piyasaya sunulduğu hurda arzı kanalıyla da piyasaya kıymetli maden arzı gerçekleştirilir.  Arzın bir diğer kaynağı ise, riske karşı korunma amacıyla yapılan işlemlerden kaynaklanan satışlardır.

Ama iş bu kadarla bitmiyor tabii ki. Bu eğitimde sizlere; bu piyasanın oluşumunu ve işleyişinin detaylarını aktarmayı amaçlıyoruz.

Yararlı olması dileğiyle…

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.