Kuantum Bilgisayarlar

Bugün tüm işlerimizi oturduğumuz yerden bir tıkla halledebiliyoruz. Bunu kullandığımız en akıllı şeye, yani bilgisayarlara borçluyuz. Onları geliştirdikçe hayatımız çok daha rahat ve kolay bir hale geliyor. Peki size çok daha küçük makinelerde, şu ana kadar yaptıklarınızdan çok daha büyük işler yapabileceğinizi söylesek? Nasıl mı?

“Sıfır” ve “Bir” adını verdiğimiz işlemcilerle bugün bir bilgisayarda; tüm bilgiyi depolayabilir, onu istediğimiz gibi işleyebilir ve veri sürecini kontrol edebiliriz. Oysa bu işlemlerden daha fazlasını yapabilen, bizlere yepyeni dünyaların kapasını açan “Kuantum Bilgisayarlarla” bundan fazlasını yapmamız mümkün!

Çünkü kuantum bilgisayarlarındaki kubitler sayesinde bir değil, milyonlarca olasılığı hesaplayabilir, bilgilerimizi güvenle saklayabilir, bir proteinin tüm yapısını simüle edebilir, en karmaşık problemleri çözebilir ve hatta evrenimizle ilgili bilinmeyen tüm gerçekleri anlayabiliriz. Yalnız hazır olun! Kuantum dünyası bugün bilinen tüm fizik kurallarını altüst etmiş durumda. Yani “Bugün bilinen fizik kuralları için” bildiğiniz her şey, hiçbir şey bilmediğinizdir!

Bir kübit, herhangi iki düzeyli kuantum sistemi olabilir; bazen manyetik alandaki bir dönüş bazen de bir foton haline gelebilir. Ancak kuantum dünyasında kübit, bunlardan sadece biri olmak zorunda değildir; aynı anda iki durumda da bulunabilir. Kafanız karıştı değil mi?

Tamam, sakin olun! Sınırların nerede olduğuyla ilgili hiçbir fikrimiz yok; ama bulmamıza çok az kaldı. Şimdi birlikte kuantum bilgisayarlarının dünyasına hızlı bir giriş yapacağız. Jerry Chow’un dediği gibi “Olmak ya da olmamak ya da arada bir yerlerde kalmak, işte tüm mesele bunlardan biri olabilir ya da olmayabilir!”

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.