Vadeli İşlemler

Borsa İstanbul ile ilgili eğitim dizimize devam ediyoruz, sıra vadeli işlemlerde.

Örneğin Tahıl ürünlerini kullanan bir tüccar olduğunuzu varsayalım. Bir ürüne ihtiyacınız var ve üç ay sonra hasat edilecek ürünü satın almak üzere bir çiftçiyle görüşüyorsunuz. Üç ay sonra teslim edilmek üzere belirli bir fiyat üzerinden de anlaşıyorsunuz. Üç ay sonra çiftçi nitelikleri üzerinde anlaşmış olduğunuz ürünleri size teslim etmekle yükümlü. Siz ise; önceden üzerinde anlaşmış olduğunuz fiyat üzerinden bedeli ödeyip, ürünü teslim alabilirsiniz. Ürünün spot fiyatı artarsa; üzerinde anlaşmış olduğunuz fiyattan alacağınız için de olası bir zarardan korunmuş olursunuz. Eğer ürünün fiyatı düşerse, çiftçi de fiyatı düşmüş olan bir ürünü anlaşmış olduğunuz görece yüksek fiyattan satacağı için o zarardan korunmuş olur.

İşte bu tür işlemlere vadeli işlem diyoruz. Bu kadar basit görünse de oldukça ayrıntılı olan vadeli işlemlerle ilgili tüm ayrıntılar eğitimimizde sizi bekliyor.

Yararlı olması dileğiyle.

Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Hemen Başlayın

Başvuru formuyla kurumsal hesabınız açılır ve çalışanlarınız hemen tanımlanır. Kullanıcı bilgileri e-posta adreslerine mesajla veya cep telefonlarına SMS ile gönderilir.